Szacunek i współczucie

Jeśli tylko jest taka możliwość, należy być na pogrzebie. Nie ma lepszego sposobu, aby wyrazić swoje współczucie i okazać szacunek rodzinie Zmarłego.

– proszę postarać się przyjść trochę wcześniej, ok. 10 do 15 minut. W żadnym razie nie wolno się spóźnić.

– należy odpowiednio wcześniej wyłączyć telefon,

– podczas nabożeństwa żałobnego, w drodze do grobu i w czasie pochówku należy milczeć. Na rozmowy z innymi żałobnikami przyjdzie czas bezpośrednio po ceremonii pogrzebowej.

– jeśli chodzi o ubiór, należy mieć na sobie odzież w ciemnych kolorach, najlepszy będzie ciemny garnitur i biała koszula, do tego czarny krawat. Nakrycia głowy u mężczyzn są niedopuszczalne, kobiety mogą nosić stosowny kapelusz. Dzieci nie muszą być ubrane na czarno, ale i tutaj pożądane są stonowane kolory

– należy zdawać sobie sprawę z tego, że pogrzeb jest ostatnim wspólnym momentem rodziny ze zmarłym, cierpienie i ból utraty są teraz najbardziej dotkliwe. Dlatego też należy ćwiczyć się w powściągliwości i zrezygnować z wyrazów współczucia, słów pociechy i obejmowania

– na ewentualny poczęstunek żałobny/ stypę, mające miejsce bezpośrednio po pochówku, następuje wyraźne zaproszenie ze strony rodziny Zmarłego, a to oznacza, że bez takiego zaproszenia nie należy się pojawiać na ww. uroczystościach. Takie wspólne przebywanie razem powinno stworzyć pomost między żałobą a normalnością, wiodący od śmierci do życia. To spotkanie daje okazję do tego, by dzielić dobre wspomnienia o Zmarłym z innymi gośćmi, płakać i śmiać się.

Ubranie na pogrzeb: Już od dawna zmarłych opłakuje się nie tylko w czerni

Czerń jest najbardziej klasycznym i chyba jeszcze wciąż najpowszechniej stosowanym jak też najchętniej wybieranym na pogrzeb kolorem. Według poradnika dobrych manier jest on również w „dobrym guście” i sygnalizuje szacunek dla Zmarłego. Ważniejsze jednak od koloru stają się coraz częściej życzenia Zmarłego i dbałość w wyborze własnego ubioru.

Żadnej autopromocji

Kolor niekoniecznie jest najważniejszym kryterium, według którego należy wybierać strój. Dużo bardziej istotnym jest, aby w tym smutnym wydarzeniu nie upatrywać okazji do autopromocji. Jakkolwiek dziwacznie to brzmi, z pewnością znajdą się ludzie, dla których własna próżność jest ważniejsza niż żałoba i obecność mająca na celu okazanie szacunku rodzinie Zmarłego. Kobiety powinny bezwzględnie

zrezygnować z głębokich dekoltów i zbyt krótkich spódnic czy sukienek. Również za duża liczba błyskotek i cekinów jest bardzo niestosowna. Mężczyźni, mimo wysokich temperatur, powinni tego dnia mieć na sobie długie spodnie i koszule z długim rękawem. Zarówno obiety jak i mężczyźni podczas trwania ceremonii pogrzebowej muszą zdjąć okrycie głowy. Również przy doborze biżuterii zaleca się rozsądek i umiar.

Życzenia Zmarłego i jego rodziny

Ważniejsze od własnych życzeń podczas doboru stroju i wyboru wiązanki są życzenia, które Zmarły wyraził za życia. Często też w zaproszeniu na pogrzeb można znaleźć wskazówki dotyczące preferowanego koloru i rodzaju stroju. Zaproszenie może również zawierać prośbę o to, by wszyscy żałobnicy przyszli ubrani na biało albo pojawili się w swoich codziennych ubraniach. Zatem o ile zostało wyrażone jakieś życzenie, każdy żałobnik winien je respektować i podporządkować się mu.

Żałoba w mundurze

Jeśli Zmarły był za życia policjantem, strażakiem lub nawet służył w wojsku lub marynarce zdarza się, że mundur stanowi ubranie żałobne. Również z powodu przynależności do jakiegoś stowarzyszenia lub jednostki koledzy Zmarłego nierzadko pojawiają się na pogrzebie w mundurach. Oczywiście tego typu ubiór (o ile Zmarły bądź najbliższa rodzina wyraźnie sobie tego nie życzyła) powinien być omówiony z najbliższymi krewnymi Zmarłego.

Żałoba także dla dzieci?

W przypadku niemowląt i małych dzieci nie oczekuje się jednakowych, czarnych ubranek albo odzieży w innych, ciemnych kolorach. Spokojne odcienie są jednakże bardziej stosowne niż kolorowe wzorki i koszulki z postaciami z kreskówek. O ile najmłodsi nie są już tacy mali i po raz pierwszy biorą udział w uroczystościach pogrzebowych, powinni mieć niejakie pojęcie

o tym, co ich czeka podczas takiej ceremonii pogrzebowej i że powinni zachowywać się w miarę spokojnie. Dzieci są oczywiście różne, jedno bardziej niespokojne niż inne, a przede wszystkim nawet dzieci szkolne często nie wiedzą jeszcze, jak emocjonalnie poradzić sobie z taka sytuacją.

Śmiech daje pociechę

Rodzice dzieci nie muszą w żadnym wypadku czuć się źle, gdy niemowlę zaczyna płakać, podczas gdy to oni powinni dbać o dobry nastrój swoich pociech. Tuż po pogrzebie podczas poczęstunku dla gości atmosfera szybko staje się bardziej pozytywna, gdy w powietrzu rozbrzmiewa dziecięcy śmiech. Starszym żałobnikom wcale to nie przeszkadza, a daje okazję do uśmiechu, przytulenia najmłodszych członków rodziny i ponownego odczuwania radości.

Dzieci bowiem są wciąż małymi wybawcami w potrzebie…

Jesteśmy do usług …

… gdy potrzebują Państwo kompetentnego i wyrozumiałego partnera. Dom pogrzebowy Alpha – Omega oferuje wszelkie usługi związane z organizacją pogrzebów jak i zleceniem organizacji pogrzebu.

Jesteśmy godnym zaufania towarzyszem z doświadczeniem w branży funeralnej i pozostajemy do Państwa dyspozycji zarówno podczas załatwiania ostatnich formalności jak i obsługi godnej uroczystości pogrzebowej.

Porada i pomoc w wypadku śmierci w rodzinie

Pomagamy w taktownym pożegnaniu członka rodziny oraz organizacji ceremonii pogrzebowych zgodnie z Państwa życzeniami. Wszystkie usługi oferujemy w uczciwych i zrozumiałych, wynikających z nakładu pracy i środków cenach. Ponadto kładziemy duży nacisk na przejrzystość kosztów, aby oszczędzić Państwu dodatkowych wydatków. Gwarantujemy w tym względzie całkowitą uczciwość.

Chętnie służymy poradą i odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące ceremonii pogrzebowej, także te niezwiązane z żałobą.

Albert-Roßhaupter Str.78

81 369 München

Tel: 0 89 500 777 00

Fax: 089 500 777 01

München 0049 15 14 13 000 13

Düsseldorf 0049 17 62 40 961 34

Stuttgart 0049 15 14 13 000 16

Frankfurt 0049 15 16 60 224 21

Berlin 0049 15 14 13 007 07

Mail: [email protected]