Co teraz?

Umarł krewny, przyjaciel albo znajomy. Być może przeczytali Państwo o tym

w gazecie, usłyszeli od kogoś lub otrzymali list z czarną obwódką (zawiadamiający o czyjejś śmierci). Proszę dać sobie czas na uporządkowanie myśli i uczuć i pozwolić sobie na smutek.

W każdym razie należy zareagować na złą wiadomość i wyrazić swoją konsternację. Strata ukochanej osoby jest dla członków rodziny ogromnym ciosem i jakkolwiek trudne się to może wydawać – pomagają Państwo pogrążonym w żałobie, choćby tylko uczestnicząc w ich cierpieniu. Brak reakcji na wiadomość o śmierci jest właściwie nie do pomyślenia. Nawet jeśli pozostaje w zgodzie z Państwa sumieniem, takie zachowanie nie pomogłoby rodzinie Zmarłego i zrobiło wrażenie obojętności.

W jaki sposób właściwie składać kondolencje z powodu czyjejś śmierci?

Nie ma na to jednej właściwej odpowiedzi

Gdyby byli Państwo bliskim przyjacielem albo krewnym Zmarłego, chcielibyście złożyć jego rodzinie wizytę i zaoferować swą pomoc; jeśli zaś byliście kolegami z pracy i nie znacie rodziny Zmarłego, ograniczycie się prawdopodobnie do pójścia na pogrzeb. Państwa reakcja zależeć będzie od stosunków łączących was ze Zmarłym, z jego rodziną a także od waszej osobowości.

Śmierć znajomej lub też ukochanej osoby jest sytuacją ekstremalną, która stawia przed nami nietypowe pytania. Jesteśmy zmuszeni do komunikowania się z innymi żałobnikami/ rodziną Zmarłego w całkowicie nowy, niezwykły sposób. Jak pozdrowić człowieka, który właśnie stracił ukochaną osobę? W jaki sposób wyrazić swój własny ból?

Czy wypada mówić głośno albo śmiać się? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, istnieje jednak kilka reguł, które mogą okazać się przydatne:

– należy unikać frazesów. Nie obciążać rodziny Zmarłego pustymi słowami typu „będzie dobrze”. Gdy zupełnie nic nie przychodzi nam do głowy, lepiej milczeć. Spojrzenie, uścisk dłoni albo objęcie często mówią już wystarczająco dużo.

– do napisania listu z kondolencjami należy użyć zwykłego białego papieru i zwykłej koperty. List powinien być napisany ręcznie

– należy napisać list niezwłocznie po tym, jak dowiedzieliśmy się o śmierci danej osoby

– nie należy używać drukowanych kart ani spisywać tekstu kondolencji ze wzorów, lecz podejść do śmierci tej osoby w sposób indywidualny

– warto się zastanowić co i w jaki sposób chciałoby się powiedzieć, biorąc pod uwagę szczególne położenie rodziny Zmarłego

– proszę nie próbować relatywizować tego zdarzenia, lecz wesprzeć bliskich Zmarłego osobistymi słowami otuchy

– nie należy wspominać prywatnych i osobistych wydarzeń, które nie mają związku z osobą Zmarłego

– wyrazy współczucia należy przekazywać w sposób możliwe jak najbardziej osobisty, zwłaszcza gdy chodzi o bliskiego krewnego lub dobrego znajomego

Albert-Roßhaupter Str.78

81 369 München

Tel: 0 89 500 777 00

Fax: 089 500 777 01

München 0049 15 14 13 000 13

Düsseldorf 0049 17 62 40 961 34

Stuttgart 0049 15 14 13 000 16

Frankfurt 0049 15 16 60 224 21

Berlin 0049 15 14 13 007 07

Mail: [email protected]